AzaD
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AzaD

SiTeMiZe HoŞ GeLDiNiZ

AnasayfaKapıGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İnternet dünyasında taşlar yerinden oynayacak

YazarMesaj
azad-sterk
Admin
Admin
azad-sterk

İnternet dünyasında taşlar yerinden oynayacak Empty
MesajKonu: İnternet dünyasında taşlar yerinden oynayacak   İnternet dünyasında taşlar yerinden oynayacak Icon_minitimeC.tesi Tem. 10, 2010 7:37 pm

İnternet’te Microsoft’la arasını açan Google, rakibine karşı yeni bir cephe daha açıyor.
Google, Chrome OS adını verdiği işletim sistemiyle Microsoft’a en önemli faaliyet alanında bir darbe daha indirmeyi hedefliyor. Google, 2010 yılının sonunda piyasaya çıkarmayı planladığı Chrome OS işletim sistemiyle ilgili ayrıntıları kamuoyuna açıkladı. Google'ın işletim sistemi internet bazlı çalışıyor. Uzmanlar Chrome OS'u “işletim sistemi özelliklerine de sahip bir browser” olarak tanımlıyor.

Google, Chrome OS ile işletim sistemlerinde yeni bir dönem noktası olmayı hedefliyor.

Chrome OS geliştirme ekibinin lideri Sundar Pichai, “Chrome OS ile bilgisayarla çalışmak daha hızlı, daha basit ve daha güvenli hale gelecek” diyor.

BİLGİSAYRALAR 7 SANİYEDEN KISA SÜREDE AÇILACAK
Chrome OS işletim sisteminin 7 saniyeden daha kısa bir sürede açılacağı belirtiliyor. Vaktinin büyük kısmını online geçirenlere hitap edecek. Chrome OS geliştirme ekibi, Windows, Mac OS ve Linux gibi işletim sistemlerinin henüz internet emekleme safhasındayken geliştirilmeye başladığına dikkat çekiyor. Chrome ekibi, “bir işletim sisteminin öncelikli hedefinin internet kullanımını temel alması gerektiğini” vurguluyor.

Chrome OS, Google'ın aynı adı taşıyan Chrome tarayıcısıyla benzerlik gösteriyor. Google yazılımcıları, “Zaten hedef de sadelik. Hiçbir şey kullanıcıya engel olmamalı” diyor.

Chrome'un sadeliği, işletim sisteminin donanım talebini azaltıyor. Bunun da bilgisayar fiyatlarını önemli ölçüde azaltması bekleniyor.

İlk aşamada Chrome OS'un son dönemde kullanıcıların büyük ilgisini toplayan netbooklara yüklenmesi bekleniyor. Ancak Google, Chrome'un istisnasız bütün bilgisayarlarda çalışmasını öngörüyor.

GOOGLE'DAN ÜÇÜNCÜ DEVRİM
Google, Android ve Wave'in ardından bu yıl içinde önemli bir yeniliği daha duyurmuş oldu. Android, Google'ın mobil cihazlar için ürettiği Linux tabanlı bir işletim sistemi.
Google'un bu yıl gün ışığına çıkardığı bir başka devrim niteliğindeki uygulama ise Wave oldu. Wave, elektronik posta ile anında mesajlaşmayı (instant messaging) birleştiriyor.

Kullanıcıların tarayıcı üzerinden ortak belgeler üzerinde yaptıkları çalışmalar, Wave'in sunduğu çeşitli araçlarla daha da kolaylaşıyor. Diğer kullanıcıların belge üzerinde yaptıkları değişikliklerin protokolü eş zamanlı olarak görülebiliyor.
http://sterk.hareketforum.com

İnternet dünyasında taşlar yerinden oynayacak
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İNTERNET NEDİR ?
» İNTERNET’E İLK BAĞLANTI
» İnternet Nasıl Çalışır ?
» İnternet Explorer 8 coştu!
» Kaspersky İnternet Security 2011